Hogyan ültessünk petrezselymet: teljes útmutató kezdőknek és haladóknak

A petrezselyem gondozása nem nehéz, kertekben, de akár nagyobb erkélyes cserépben is könnyen termeszthetjük. A petrezselyem gyökérzöldség, és a legtöbb háztartásban az élelmiszer-készletek szerves része. Ha elsajátít néhány tippet, néhány hónap múlva már minőségi termést arathat.

Hogyan ültessünk petrezselymet, és mikor a legalkalmasabb betakarításra? A következő sorokból megtudhatja.

Mit kell tudni a petrezselyem ültetése előtt?

  • szereti a hidegebb éghajlatot 
  • rendszeres öntözést igényel 
  • a petrezselymet az ültetés után 18-20 héttel lehet betakarítani 

Hogyan kell helyesen ültetni a petrezselymet

Kezdetnek jó tudni, hogy a petrezselyem ellenáll a hidegnek és az alacsony hőmérsékletnek, így a kertben hagyható és áttelelhető. Aki magasabb szintre szeretné emelni a zöldségtermesztést, az a petrezselyemmagot is ültethet saját melegágyba vagy fóliasátorba, ahol megfelelő környezetet alakíthat ki a növekedéséhez.

A petrezselymet hosszabb csírázás jellemzi, amely az időhorizontban akár egy hónapig is tarthat. A petrezselyem hosszabb csírázásáért az úgynevezett furokumarinok felelősek. A petrezselyemmag kiválasztja ezeket a vegyszereket, amelyek megakadályozzák a gyomok csírázását.

Ezért általában ajánlatos a petrezselyemmagot ültetés előtt 12 órára meleg vízbe áztatni, így hamarabb elkezdheti az egész folyamatot.

Tippünk: A petrezselyemmag helyes és gyorsabb növekedéséhez célszerű úgynevezett vetőszalagot használni. Nitrogén műtrágyát tartalmaz, amely támogatja a fiatal növények jobb növekedését. Szeretne még több időt megspórolni a kertben? Szerezzen be egy kézi vetőgépet.

A vetési folyamatot leegyszerűsítheti az ültetőfával. Használja a szükséges barázda létrehozásához, amelybe a petrezselyemmagot helyezheti.

A magokat közvetlenül a földbe ülteti a kertben? Ebben az esetben az ültetés ideális ideje március vége. Ültetéskor tartsunk 3-4 centiméteres távolságot az egyes magvak között, és  legalább 30 centiméteres távolságot a sorok között, hogy a petrezselyem gyökerének elegendő helye legyen a növekedéshez.

Mikor ültessük a petrezselymet?

Hidegebb éghajlaton a petrezselyemmagot tél végétől nyár végéig, vagy kora őszig vethetjük. Ha melegebb, trópusi vagy szubtrópusi éghajlatú területeken termeszt petrezselymet, nyár végétől kora tavaszig bármikor elkezdheti az ültetést.

Hogyan lehet petrezselymet termeszteni a kertben?

  •  Fontos tényező a megfelelő hely kiválasztása. Válassza ki kertje napos részét a petrezselyem ültetéséhez.
  •  Petrezselyemültetés előtt alaposan lazítsa fel a talajt, és távolítsa el a nagy agyagdarabokat. A petrezselyem imádja a puha, kövek és csomók nélküli talajt.
  • Ássunk egy körülbelül 6 mm-es lyukat, amelybe a vetőmagot helyezzük. Fedjük le, simítsuk el a talajt, és óvatosan öntözzük meg.
  •  Ne felejtse el a petrezselymet rendszeresen öntözni. Ne hagyja kiszáradni a magokat.
  •  Körülbelül egy hónap elteltével válassza ki a petrezselyem palántákat – húzza ki a gyengébb darabokat, és hagyjon 7-10 centiméter távolságot az egyes növények között.
  • A kertekben a gyökér petrezselyem / kerti petrezselyem alkalmasabb (használhatja a leveleket és gyökereket is). Ez a fajta petrezselyem mélyebb talajt igényel, így jobban fejlődik egy ilyen területen.

Hogyan ültessünk petrezselymet cserépben

  • Helyezze a virágcserepet napos helyre a kertben vagy az erkélyen.
  • Helyezze a magokat 6 milliméter mélyre. Fedje be őket, simítsa el a talajt és óvatosan öntözze meg.
  • A virágcserépben lévő petrezselyem rendszeres öntözést is igényel. Egy hónap múlva, mint a petrezselyemgyökérnél, hígítsa fel a palántákat. Óvatosan húzza ki a gyenge palántákat, és hagyjon ismét 7-10 centimétert a növények között.
  • Virágcserépben a legideálisabb a levélpetrezselyem / fodros petrezselyem termesztése. Növekedéséhez nincs szüksége mély talajra, hiszen csak a leveleket használjuk fel. A levélpetrezselyem remek ételízesítő vagy akár dekoráció.

Hogyan kell gondoskodni a petrezselyemről

A petrezselymet nem kell a teljes tenyészidő alatt trágyázni, inkább a rendszeres öntözésre kell alapozni. A talajnak nedvesnek kell lennie, különösen a petrezselyem magvak csírázása idején. A talajnak lazának és mélynek kell lennie.

Petrezselyem - kártevők és betegségek

A megelőzés a kulcs – ez az élet minden területén érvényes, amikor kétszer annyi petrezselymet ápolunk. Hogyan lehet megelőzni a problémás betegségeket és kártevőket, amelyek tönkretehetik a termesztési erőfeszítéseinket? Fontos a növények rendszeres ellenőrzése és az ágyás megművelése is.

A petrezselyem leggyakrabban gombás betegségekkel küzd. A petrezselyem termesztésénél mindig gondoljon a megfelelő permetezés kiválasztására, amely megakadályozza a penészképződést, és megóvja termését a különböző kártevőktől.

A rendszeres öntözés is nagyon fontos, de ügyelni kell arra, hogy ne vigyük túlzásba a vizet. Gyökér petrezselyem öntözésekor permetező öntözést javasolunk. Mint fentebb említettük, a petrezselymet napos helyre tegyük, és ne ültessük túl sűrűn, hogy az egyes növények szabadon lélegezhessenek.

Tippünk: Ha a növények nagyon rossz állapotban vannak, és minden lehetőséget kipróbált a megmentésükre, akkor húzza ki őket a talajból és dobja ki.

Mikor gyűjtsük be a petrezselymet

A sárgarépával ellentétben a gyökérpetrezselyem mellett a leveleket is begyűjthetjük. Ha csak a petrezselyemlevelet szeretné felhasználni, akkor a szárát a talaj szintjén vágja le. Ez támogatja a további levelek növekedését.

Tippünk: Folyamatosan leszedheti a petrezselyemlevelet, de ügyeljen arra, hogy a növényt ne szakítsa el teljesen, így hagy teret a levelek újbóli növekedésének.

Ami a gyökérpetrezselyem fajtáit illeti, a korai fajtákat szeptember folyamán, a késői gyökérpetrezselyem fajtáit csak októberben érdemes szüretelni.